Sedlo Brno

Kapela vznikla v roce 1988, název SEDLO ale používáme až od května roku 1991. V současné sestavě hrajeme od června 2009. Základem našeho repertoáru je moderní country, ať už z naší "dílny" nebo převzatá.

Hodonice 1988 Hodonice 1988

1988

Po dvou letech účinkování po parcích, hospodách a různých oslavách narozenin všech našich příbuzných jsme se s kámošem Zdendou rozhodli, že do toho pořádně šlápnem, založíme si kapelu a stanou se z nás mediální hvězdy. Jelikož jsme měli dost známých, nebyl problém sehnat stejně zapálené "blbce" jako jsme byli my dva. Vzniká tedy sdružení beze jména, které sází na produkci rychlých skladeb (pomalé písně tehdy nebyly v módě), brilantně zahraných a odzpívaných, někdy i dvakrát rychleji, než byl originál (chtěli jsme to mít hodně rychle za sebou). Po Zdeňkově odchodu na vojnu nastupuje na jeho místo Pavel, který má již tuto instituci zdárně za sebou.

1989

A je to tady! Máme za sebou působení už na třech country bálech a vůbec nic nás už nemůže překvapit. Chce to jen vyhrát Portu a doživotně si užívat slastí profesionálního hudebníka. Musíme však vymyslet název pro soubor, a to co nejoriginálnější. Po měsíci usilovného přemýšlení jsme zvolili název "Příchod", což se ukázalo jako velice originální, neboť konferenciér nejméně dvakrát ohlásil, že "teď bude na pódiu hrát záchod". Samozřejmě jsme nepostoupili, ale tehdejší sestava:
 • Petr Mazač - basová kytara
 • Pavel Špila - akustická kytara, zpěv
 • Hana Bouzková - zpěv
 • Libor Šustr - foukací harmonika
 • Robert Janáček - dvanáctistrunná kytara, zpěv
rozhodně zaujala.

1989 Pistovice Robin 1989 Pistovice Termit
1989 Pistovice Sedlo 1989 Zdenek Marty Sandor Asut

1990

Odchází Petr Mazač, hráč na baskytaru a nastává dlouhé období hledání vhodných muzikantů. Přichází na hostování hráč na mandolínu Zdeněk Mejzlík a z vojny se vrací - tehdy opora týmu - Zdeněk Drška. Zbývá na něj však pouze pětistrunné banjo (tehdy však velice populární) a dostatek času na jeho zkrocení (skoro celé dva měsíce). Vydáváme se opět na Portu a je z toho krásné umístění (4. místo), bohužel však nepostupové.

1990 zdenkova svatba 1990 zdenkova svatba
1990 zdenkova svatba 1990 zkouska

1991

Na místo baskytary přichází mladý ambiciózní Michal Šrogl a na elektrickou kytaru Petr Milián, který je pak dlouholetou oporou tohoto spolku. V této době se také shodujeme na hudebním stylu "MODERNÍ COUNTRY". Ačkoliv nikdo z nás neví, co to je a jak se to hraje, jedno je jisté: "Potřebujeme bicí." Po první zkoušce toho velmi litujeme: "V takovým kraválu se nedá dělat kumšt." Buď skončíme všichni na ušním, nebo bubeníka zkrotíme (popřípadě mu zlomíme jednu horní končetinu). V květnu téhož roku přichází první veřejné vystoupení pod současným názvem "SEDLO".

1991 nám. Svobody Brno

1992

Kapela se stabilizuje v obsazení:
 • Pavel Špila - akustická kytara, zpěv
 • Petr Milián - elektrická kytara
 • Hana Janáčková - zpěv
 • Michal Šrogl - baskytara
 • Michael Kolařík - bicí
 • Libor Šustr - foukací harmonika
 • Robert Janáček - akustická kytara, mandolína, zpěv
 • a jako host Ladislav Forman> - steelkytara
V té době také přichází první společné vystoupení s legendou české moderní country MICHALEM TUČNÝM.

1992 s Michalem Tučným

1993

Konečně úspěch na Portě - postup do krajského kola z 1. místa v oblasti Country. Kapela má za sebou první natáčení v Českém Rozhlasu (4 písně) a již podruhé po sobě úspěšně účinkuje na plesech skupiny "Poutníci". Jako vždy se nevyhneme personálním změnám. Kapelu opouští Michal Šrogl a baskytaru na rok přebírá Jiří Stejkora. To je však již v době, kdy na bicí hraje tehdy osmnáctiletý (dnes již hvězda souboru) Petr "Čahoun" Vonášek. Jako host s námi vystupuje také hráč na klávesové nástroje Václav Mareček.

1993 U Raka

1994

Důležitý rok pro kapelu. Největší personální změny v uplynulém období. Odchází jeden ze zakladatelů, Pavel Špila a jako již tradičně přichází výměna na postu baskytary. Na místo Jiřího Stejkory přichází "na dobu určitou" (2 roky) Jiří Kresta. Přišly také repertoárové změny, produkce se rozšířila o další elektrickou kytaru (na můj účet) a trochu jsme přitvrdili. Na závěr roku jsme opět zopakovali vystoupení s Michalem Tučným (s ještě větším ohlasem), bohužel však poslední.

1995

Zpráva o smrti Michala Tučného nás velice zarmoutila, zároveň si však uvědomujeme, že jsme jedna z posledních kapel, která měla tu čest s ním hrát a zpívat na jednom pódiu. Jelikož jsme měli od Michala v repertoáru více písní, účastníme se různých vzpomínkových večerů. Na konci roku natáčíme další čtyři písně pro rozhlas.

1996

Další důležitý mezník v historii. Po pěti letech účinkování se rozhodl odejít Petr Milián (kytarový mág) a nám vzniká problém, jak po něm zacelit díru. Kapela poprvé určitou dobu stojí a pokouší se najít nový výraz. S hostováním končí také zpěvačka Hana Janáčková a jako téměř každoročně měníme baskytaristu. Do kapely přicházejí mladí a nadějní - Pavel Kuklínek (elektrická kytara) a Franta Fiedler (baskytara).

1997

Pozvolna dosahujeme obvyklé herní pohody a v nové sestavě:
 • Libor Šustr - foukací harmonika, akustická kytara
 • Pavel Kuklínek - elektrická kytara
 • František Fiedler - baskytara
 • Petr Vonášek - bicí, zpěv
 • Robert Janáček - akustická kytara, elektrická kytara, zpěv
 • a věčný host Václav Mareček - klávesy
se snažíme dobýt ztracených pozic. Ke konci roku však můžeme s úlevou konstatovat: "Jsme tam, kde jsme byli."

1997 Big Country

1998

A opět destabilizace. Franta se rozhodl věnovat plně amatérskému závodnímu rybolovu a z kapely odchází. Místo něj přichází vysloužilý, rock´n´rollem ošlehaný profesionál Jarda "Olin" Šmíd. Učíme se znovu hrát a zpívat (pokolikáté už) a hlavně rozmnožujeme repertoár o produkci šedesátých a sedmdesátých let. Máme za sebou i první zahraniční vystoupení (Rakousko) a začínáme pravidelně hrát pro cizince na Velké ceně Brna.

1998 zkušebna Šumavská

1999

Jako další baskytarista se představuje Lukáš Tesař (povoláním stolař) a Jarda vystupuje s kapelou už jen jako host na třetí elektrickou kytaru. Dostáváme pozvání do TV studia u příležitosti společného vystoupení s Vítem Tučným. V létě potom ve stejném studiu točíme hudební videoklip s vlastní písní "Rád tu jsem". Přichází na řadu nové pozvání do studia a další natáčení.

1999 Landštejn 1999 Landštejn 1999 Landštejn

2000

Příprava natáčení prvního CD je přibrzděna odchodem baskytaristy (jak jinak) a na volné místo je poprvé vypsán oficiální konkurz. Přihlásili se nám tři zájemci a všichni byli vynikající. Zvítězil Juraj Adler a podle svého původu dostal i přezdívku (podtatranský Jánošík). Skupina kromě klasických i moderních country hitů přebírá i písně od skupin Creedence Clearwater Revival a Eagles a díky rozšíření repertoáru se stává velice žádanou.

2001

První rok nového millenia nás zastihuje v pracovním vytížení a ve všem tom shonu ještě stačíme uspořádat tradiční country ples. Jako hosté se představují kamarádi z Poutníků a jsou přítomny i dva TV štáby. Ples má obrovský úspěch a na přání posluchačů jsme nuceni celou akci (konala se v brněnském Dělnickém domě v Juliánově) do konce roku zopakovat. Datum je stanoveno na 17.11. V létě skupina vystupovala ve Východních a Jižních Čechách a tak je jasné, že jako host na listopadovém country bále vystoupí přátelé z Jižních Čech, skupina BLATNÍK. Bál měl opět velký úspěch, ale další reprízu už do konce roku nestíháme. Na závěr roku se skupina účastní již po deváté v řadě poutnického country plesu.

2001 Miroslav 2001 Miroslav 2001 Miroslav 2001 Miroslav
2001 bál podzim


napsal Robin 10.1.2002

2003

V září kapelu opouští dlouholetá opora a kapelníkova "pravá ruka" Libor Šustr. Přejeme hodně životných úspěchů.

2004

Skupina vystupuje pravidelně ve čtyřech:
 • Pavel Kuklínek - elektrická kytara, zpěv
 • Petr Vonášek - bicí, zpěv
 • Juraj Adler - basová kytara, zpěv
 • Robert Janáček - akustická a elektrická kytara, zpěv
Pozvolna přizpůsobujeme repertoár k tvrdšímu stylu moderní country. Přebíráme skladby skupin Eagles, ZZ TOP a muziku 60-tých a 70-tých let. Kromě obvyklých vystoupení se skupina prezentuje na několika festivalech, většinou jako třešnička na dortu.

2005

V tomhle roce jsme zopakovali úspěšně country bál v dělnickém domě v Brně - Juliánově, kde naši fandové opět excelovali a připravili nám nádhernou kulisu v plném sále. Další vystoupení na sebe nenechají dlouho čekat a dokonce přichází i „turné“ v Prešově a Košicích.

2006, 2007

Začíná ponorková nemoc,která je důsledkem hraní ve čtyřech. Opět nám stagnuje baskytara a navíc bubeník dostává lákavou nabídku na práci v zahraničí, což definitivně odsuzuje kapelu na hraní po svatbách a různých jiných obdobných katastrofách.

2008

Kapela je opět pospolu a především se snaží zlepšit vokální projev, což se velmi obtížně daří. Přesto,že chuť ke hraní je neměnná, je stále více zřejmo, že Country má již zřejmě to nejlepší za sebou.

2009

Po dlouhých devíti letech nás opouští opora a jak jinak baskytarista Juraj Orel Adler (přejeme mu vše nej do dalších muzikantských let) a na jeho místo nastupuje ambiciozní Jiří Toman. Navíc se vrátila další bývalá opora Libor Šustr na foukačku takže jsme mohli zpátky zařadit starší a žádané písně a tím rozšířit repertoár.

2010

Všechno je zas jinak. Na Jirkovo místo nastupuje Pavel Dodo Doležal, který se ihned kolektivem sžil. Na závěr chci všechny fandy ujistit: JSME ZPÁTKY A BUDEME JEŠTĚ LEPŠÍ.

Současná sestava skupiny Sedlo:
 • Pavel Kuklínek - elektrická kytara, zpěv
 • Pavel Doležal - baskytara
 • Petr Vonášek - bicí, zpěv
 • Libor Šustr - foukací harmonika, zpěv
 • Robert Janáček - akustická kytara, zpěv
2010 Kunštát

2011

Rok který je důležitým mezníkem pro skupinu, neboť je to právě dvacet let co je na scéně. Je tedy jasné,že oslavy budou velkolepé. Mezi největší a nejpovedenější akce je zapotřebí zmínit bál v sokolovně Juliánov, kde se kapele podařilo natočit DVD.

2012

Bohužel skupinu opouští (už podruhé a tentokrát nadobro) dlouholetá opora, jeden ze zakladatelů a hráč na foukací harmoniku Libor Šustr.

2013

Přichází, jak jinak výměna baskytarystů. Na místo Pala Doležala (kterému prošla dvouletá záruční doba), přichází na výpomoc výborný muzikant a člověk Petr Veselý a koncem roku ho střídá posila až z dalekých Teplic Franta Vitásek.

2014

Pomalu to začíná vypadat, že všechny baskytaristy týráme. Franta se rozhodl pro jiný styl muziky a nám nezbývá než vypsat další konkurs na tenhle námi oblíbený nástroj. Jako nadějný se jeví mladý a sympatický Michal Kusák, původně hráč na bicí.

2015

Nový baskytarista se s kapelou rychle sehrává a skupina vyprodává brněnskou kinokavárnu kde v březnu pořádá tradiční bál.

Novinky

-+ NOVÉ AKCE +-
v sekci AKCE

-+ NOVÝ VIDEOKLIP +-
v sekci VIDEO
Úvodní strana

TOPlist
home    © 2015 - 2023 Sedlo Brno